
Obrezovanje dreves: vodnik za varno in učinkovito nego dreves v Sloveniji
Obrezovanje je ključno za zdravje, varnost in estetiko dreves v urbanem okolju. Ta strokovni vodnik temelji na standardu EAS 01:2024 in smernicah MOL 2025 ter ponuja praktične nasvete za arboriste in lastnike dreves v Sloveniji. Preberite, kako pravilno in varno negovati drevesa ter spodbujati zdravo rast!

Priprava na novo sezono: kako analizirati stanje dreves?
Zimski meseci prinašajo čas umirjenosti v naravi, kar lastnikom dreves in vrtov omogoča, da se posvetijo oceni stanja dreves in načrtovanju potrebnih posegov za prihajajočo sezono. Temeljita analiza lahko pomaga preprečiti težave, izboljša zdravje dreves in zagotovi njihovo optimalno rast spomladi.

Formika 1na1 – Vsi nasveti na enem mestu
Formika 1na1: Izobraževalni videi za ljubitelje dreves in narave. Pri Formika Arborist se zavedamo, kako pomembno je širjenje znanja o negi in skrbi za drevesa. Prav zato smo ustvarili serijo videov Formika 1na1, kjer v kratkih, razumljivih posnetkih delimo praktične nasvete, zanimivosti in strokovna priporočila za nego dreves. Serija je namenjena tako ljubiteljem narave kot tistim, ki se z drevesi ukvarjajo profesionalno.

Skupaj naprej v 2025
Spoštovane stranke, partnerji in prijatelji narave,ob zaključku leta 2024 želimo z vami deliti iskreno zahvalo za zaupanje, podporo in sodelovanje, ki ste nam ga namenili. Vaša povezanost z nami in zavezanost k negi dreves ter naravi je tista energija, ki nas žene naprej, da skupaj ustvarjamo varnejša in lepša zelena okolja.

Kako pravilno izbrati božično drevo?
Izbira božičnega drevesa je eden najbolj čarobnih trenutkov predprazničnega obdobja. Pogosto se ob tej izbiri pojavi vprašanje, ali naravno božično drevo resnično škoduje okolju. Poglobimo se v to dilemo, raziščimo trajnostne možnosti, kot je nakup odsluženih dreves pri Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS), in ponudimo nasvete za pravilno namestitev.

Kako zaščititi drevesa pred zimskim mrazom?
Zima je za drevesa lahko zahteven letni čas, še posebej za mlada, občutljiva drevesa in okrasne vrste. Mrzel zrak, veter, zmrzal, sneg in led lahko povzročijo poškodbe, ki vplivajo na zdravje dreves in njihovo rast spomladi. S pravimi ukrepi lahko drevesa zaščitimo pred škodljivimi vplivi zime in jim omogočimo, da v naslednjih sezonah uspešno rastejo.

Kdaj je najboljši čas za obrezovanje okrasnih dreves?
Kdaj je najboljši čas obrezovanja okrasnih dreves je pogosto zastavljeno vprašanje, ki ga slišimo na terenu. Za lažje razumevanje časovnice priporočljivosti obrezovanja dreves, vam v nadaljevanju predstavimo usmreitve in priporočila kdaj obrezovati in kdaj ne.

Zakaj in kako obrezujemo drevesa?
Ta članek podrobno razlaga cilje obrezovanja, najprimernejše čase za izvedbo, kot tudi pomembne vidike, ki jih je treba upoštevati pri tem procesu. Pomembno je, da se pri obrezovanju dreves držimo strokovnih smernic, da drevesa ostanejo zdrava, močna in privlačna skozi vse letne čase.

Zakaj se smrek ne krajša?
Vedno bolj pogost močan veter prinaša kup zaskrbljenosti in veliko vprašanj kaj naj lastniki storijo s smreko na domačem vrtu.

Kako oskrbimo pozebla drevesa?
Topel konec marca in začetek aprila je pospešil razvoj cvetov in listov na okrasnih, ter sadnih drevesih po vsej Sloveniji. Žal so prav v tem času napovedane nižje temperature, kar predstavlja tveganje za pozebo. Za varstvo naših rastlin je ključno izvajanje preventivnih ukrepov. V primeru zamujanja pa lahko še vedno ukrepamo za zmanjševanje posledic pozeb.

Rez pozeblih dreves
Pred kratkim sem se s starejšim gospodom iz bližnje vasi, pogovarjal o zimskih temperaturah danes v primerjavi z dvajsetimi leti nazaj in posledicah na sadna drevesa.

Pravilno obrezovanje sadnega drevja
Prvi nasveti za pravilno obrezovanje sadnega drevja za boljši pridelek. Da bi lahko bolje razumeli rez sadnih dreves vam v nadaljevanju predstavljamo temeljne zakonitosti rasti sadnega drevja.

Rastline ki prenašajo poplave
Vstopamo v del leta, ki prinaša slabše vreme, z nižjimi temperaturami in obilico padavin. Dež lahko vodi do poplav na območjih ob rekah, potokih in jezerih. Ker so poplave vse pogostejše, je pomembno razmisliti o rastlinah, ki lahko uspevajo na takšnih območjih, kjer se voda razliva.